Fișierele per sesiune sunt termporare și se instalează pe terminalul utilizatorului până la închiderea sesiunii de pe site-ul nostru/browser-ului. Fișierele fixe rămân instalate mai multă vreme, depinzând de parametrii lor, sau până sunt șterse manual.

Acest tip de fișiere nu solicită un astfel de tip de informații și nu poate identifica personal utilizatorii. Colectarea eventuală a unor astfel de date poate fi folosită doar pentru facilitarea unor funcționalități. Toate aceste date sunt criptate, asigurând faptul că persoanele neautorizate nu au acces la ele.

De ce sunt importante aceste fișiere pentru internet

Măsurarea, optimizarea și înregistrarea datelor referitoare la performanța site-ului (statistici despre traficul de internet, conținutul vizualizat etc.), informații ce sunt importante pentru îmbunătățirea experienței web; Furnizarea publicității relevante pentru fiecare utilizator; Limitarea frecvenței livrării de mesaje publicitare; Adaptarea în funcție de preferințe a conținutului și serviciilor; Oferte personalizate în funcție de interese; Reținerea parolelor în cazul optării pentru această funcție. Securitatea web și confidențialitatea utilizatorilor

Alte aspecte de securitate

Toți utilizatorii internetului au dreptul la protecția identității online. Din acest modiv, este corect ca utilizatorul să fie informat referitor la posibilele riscuri de securitate. Informațiile transmise prin cookie-uri pot fi interceptate de programe sau persoane neautorizate, dat fiind faptul că prin intermediul lor se face un schimb constant de informații între browser și site-ul vizitat. Acest lucru poate fi posibil atunci când browser-ul se conectează la server folosind o rețea necriptată sau nesecurizată, cum este cazul unor rețele Wi-Fi. Sunt posibile și alte atacuri bazate pe cookie-uri, cauzate de unele setări greșite ale acestora pe servere. Atacatorii pot avea acces la informațiile colectate de către cookie-uri, folosindu-se de situațiile în care un website nu solicită browser-ului să folosească doar canale criptate și sigure. Având acest lucru în vedere, este vital ca utilizatorii să acorde o atenție sporită setărilor de protejare a informațiilor personale din mediul online.

Sfaturi pentru o navigare web sigură

Aici găsiți câteva sfaturi pentru a asigura o navigare web sigură prin intemediul cooie-urilor:

Link-uri utile

Pentru a înțelege respectivele setări, utilizatorii pot accesa următoarele link-uri:

Google Chrome: https://support.google.com/chrome/answer/95647?hl=en;
Safari: https://support.apple.com/kb/PH5042?locale=en_US;
În cazul folosirii altor browsere, recomandăm căutarea acelorași informații în setările acestora.