ANCORA

Alături de tine

Program de prevenție și detectare
precoce ale cancerului de sân.

Un program
Susținut de

Credem că e important să vorbim despre cancer şi să-l destigmatizăm. Avem nevoie de o abordare mai sănătoasă, care să informeze fără să paralizeze prin frică. O abordare care să încurajeze mai multă înţelegere şi sprijin reciproc.

Mulțumim sponsorilor și partenerilor

Mulțumim că ești alături de noi, alături de Ancora

Ancora - Alături de tine

Cancerul mamar este a doua cauză a mortalităţii după bolile cardio-vasculare şi provoacă anual cele mai multe decese în rândul femeilor din întreaga lume, dintre toate tipurile de cancer.

Consultații gratuite

Majoritatea tumorilor de sân sunt descoperite în stadii avansate şi doar 22%dintre cancere sunt descoperite în stadii incipiente, atunci când cancerul este complet vindecabil.

Totuşi, există şi veşti pozitive.

În 2020 au fost detectate aproape de 2 ori mai multe cancere de sân decât în 2018. Asta, cel mai probabil, nu pentru că s-a dublat incidenţa ci mai degrabă pentru că eforturile de informare funcţionează.

Cert este ca cel puțin o parte din mortalitate poate fi prevenită. Pentru asta am creat Ancora – Alături de tine, un program de prevenție și detectare precoce ale cancerului de sân.

Acțiuni și rezultate

Sesiuni de informare şi educare

Până în prezent, asociația a organizat 15 sesiuni și a adunat un număr de 711 de participanți.

459 de femei au beneficiat de consultații de specialitate.

Dintre acestea 2 cazuri de cancer la sân au fost confirmate.

Suplinim lipsa unui program naţional de screening

Suntem departe de a acoperi nevoia generală. Am devenit rapid un important actor local, ajungând în localităţi care nu au beneficiat vreodată de echipe medicale mobile.

Cum arată o sesiune?

Raport de activitate 2021 - 2023

Cancere de sân confirmate
evenimente